Zsoldos-díj

A díjat az író halálának évében, 1997-ben alapította az Avana Egyesület és a Zsoldos-család, Salgótarján városának támogatásával, amely a HungaroConnak és az azon megtartott díjátadónak is otthont adott 2015-ig. A Zsoldos-család 2020-ban átvette a díj gondozását az egyesülettől, és egy szakmai testületre támaszkodva új alapokra helyezte.
A megújult díjat 2021. április 20-án, az író születésnapján adják át először, külön a 2020-as és a 2021-es díjat az előző évek legkiemelkedőbb alkotóinak – immár nemcsak regény és novella, hanem műfordítás kategóriában is. A legfontosabb változás azonban a zsánert érinti: a science fiction mellett a fantasy és a fantasztikum más területén megjelenő művek is nevezhetők lesznek.
A szakmai zsűri a korábbi öt helyett hét főből áll: Benczik Vera, H. Nagy Péter, Keserű József, Makai Péter Kristóf, Szabó István Zoltán, Szilárdi Réka és Takács Bogi választja majd ki a shortlistre kerülő hat-hat regény és fordítás, valamint tizenkét novella közül a díjazottakat. A shortlist összeállítása során a szervezők több tucat szakember jelöléseit veszik figyelembe, emellett pedig az olvasók számára is lehetőséget biztosítanak szavazásra.
A díjjal kapcsolatos szakmai döntéseket a Zsoldos-család képviselőjével egyeztetve egy tanácsadó testület hozza, amelynek tagjai Gaborják Ádám, Szilárdi Réka és Takács Gábor. A díj irodalmi szervezetektől, kiadóktól és intézményektől független.
Szakmai zsűri

Benczik Vera
Irodalmár, az ELTE BTK Amerikanisztika Tanszékének adjunktusa. Gyerekkora óta szenvedélye a science fiction, szakdolgozatát és doktori disszertációját is Ursula K. Le Guin munkásságából írta. Amerikai és kanadai irodalom- és kultúrtörténet témájú kurzusok mellett gyakran tart olyan szemináriumokat, melyek a science fiction vagy a populáris kultúra egy szeletét járják körbe. Jelenlegi kutatásai főképp a posztapokaliptikus történetek metaforikus térhasználatára összpontosítanak.

H. Nagy Péter
1967-ben született Budapesten, irodalomtörténész, szerkesztő, popkultúra-kutató. Az ELTE magyar nyelv és irodalom szakán végzett, a Comenius Egyetemen doktorált. A Pécsi Tudományegyetemen oktatott, majd a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán volt kutató. Jelenleg a Selye János Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének adjunktusa. Az Eruditio – Educatio főszerkesztője, a Prae tudományos szerkesztője, a Parazita könyvek sorozatszerkesztője. Turczel-díjas tudománynépszerűsítő, az MA Populáris Kultúra Kutatócsoport alapító tagja. Több mint húsz önálló könyve jelent meg, publikációinak száma meghaladja az ezret. A kilencvenes évek óta foglalkozik a spekulatív fikció különböző változataival, elsősorban a sci-fivel, melyről számos elismert tanulmánya és könyve tanúskodik. Érsekújváron él.

Keserű József
A komáromi Selye János Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének docense, az MA Populáris Kultúra Kutatócsoport alapító tagja. 2009-ben doktorált irodalomtudományból az ELTE-n, majd 2016-ban habilitált a Pécsi Tudományegyetemen. Korábbi érdeklődési területei (irodalomelmélet, kortárs irodalom, filozófia) az utóbbi években – nem függetlenül a Selye János Egyetemen kialakult nyitott szellemi légkörtől – újabbakkal (populáris irodalom és kultúra) bővültek. Jelenleg főként a spekulatív fikciós műfajok inter- és transzmediális vonatkozásaival, valamint a fantasztikus világok építésének kérdéseivel foglalkozik. Megjelent kötetei: Mindez így: Tanulmányok, kritikák 1999–2009 (2009), Az össze nem függő parkok (2011), Bevezetés az irodalomtudományba (2016).

Dr. Makai Péter Kristóf
Irodalomtudós és -kritikus, 2020 márciusában fejezte be posztdoktori kutatását a växjöi Linné Egyetemen, ahol az Intermediális és Multimodális Kutatócsoport tagjaként a darwini evolúció kommunikációját kutatta tudományos ismeretterjesztő és művészi alkotásokban. Jelenleg szabadúszó kutató Svédországban, legújabb munkáit Tolkien és a játékok kapcsolatáról, valamint a Disco Elysium elbeszéléstechnikájáról írja. Doktori címét a Szegedi Tudományegyetemen Irodalomtudományi Doktori Iskolájában szerezte meg, disszertációja az autizmus irodalmi ábrázolásait és kognitív irodalomtudományi jelentőségét vizsgálta. Kritikusként az Ekultura.hu, Endless.hu, ill. a Próza Nostra online portálokon jelentek meg írásai a kortárs SF/F, a digitális és populáris kultúra témakörében, valamint szépirodalmi alkotásokról. Műfordítóként több hazai kiadónak dolgozott, illetve szakfordítóként az Élményakadémia munkáját segítette. 2013 óta a Mensa HungarIQa tagja. Elvégezte a Wine and Spirits Education Trust Level 3 borismereti tanfolyamot, borújságíróként cikkei a Vinoport.hu oldalon jelentek meg. Szenvedélyes játékos és túrázó, szabadidejében az Országos Kéktúrát járja.

Szabó István Zoltán (Steve)

Szilárdi Réka
Bár eredetileg űrhajós-csillagász szeretett volna lenni, most a Szegedi Tudományegyetem Társadalomtudományi Intézetének adjunktusa, az MTA-SZTE Convivence Vallási Pluralizmus Kutatócsoport tagja. Magyar nyelv és irodalom, valamint vallásszociológia szakon végzett az egyetemen, majd 2013-ban doktorált narratív pszichológiából a Pécsi Tudományegyetemen, majd ugyanitt habilitált 2018-ban.
Tanít Szegeden, Pécsen, alkalmanként Budapesten és Kolozsváron.
Érdeklődési területei: narratív pszichológia, irodalmi fantasztikum, identitáskonstrukció, popkultúra, utópiák és disztópiák.
2006 óta tart a science fictionről és társműfajairól egyetemi kurzust, hisz a hálózatosodásban, barátaival és egykori hallgatóival állandóan közös projekteken töri a fejét.

Takács Bogi
Angolul író magyar SF-szerző, szerkesztő és kritikus.
2014 óta az Egyesült Államokban, Kansasben él. Bogi írásai olvashatóak a Clarkesworld, Lightspeed, Uncanny, Strange Horizons magazinokban és még sok más folyóiratban és kötetben. Bibliográfiája itt található . Bogi 2018-ban a Lambda-díj, a legnagyobb angol nyelvű LMBT+ irodalmi díj nyertese és a Locus-díj döntőse a Transcendent 2: The Year’s Best Transgender Speculative Fiction 2016 antológia szerkesztéséért. Önálló novelláskötete, a Trans Space Octopus Congregation 2020-ban szintén a Lambda-díj döntőjébe jutott. Bogi 2011 óta blogol kortárs angol nyelvű SF-irodalomról, és 2020-ban elnyerte a Hugo-díjat Best Fan Writer kategóriában. Bogi nem bináris nemű, zsidó, az autizmus-spektrumon található, és sokat beszél a polipokról. Patreon / Twitter / Instagram: bogiperson.
Tanácsadó testület

Gaborják Ádám
1983-ban született Kecskeméten. Tanulmányait az SZTE BTK-n végezte, majd ugyanitt volt az irodalomelméleti doktori iskola hallgatója 2011-ig. Ez idő alatt kortárs magyar irodalommal és populáris kultúrával foglalkozó előadásokat és szemináriumokat tartott különböző szakokon. 2006-tól rendszeresen szervez kulturális rendezvényeket, könyvbemutatókat, irodalmi táborokat és fesztiválokat. A zsánerirodalommal foglalkozó Próza Nostra főszerkesztő-helyettese. 2012 és 2017 között a József Attila Kör (JAK) elnöke. 2017-től a Margó Fesztivál szervezői csapatának a tagja, valamint a Világok Találkozása (ViTa) zsánerirodalmi rendezvénysorozat egyik kezdeményezője és szervezője. 2019-től az Európa Könyvkiadó szerkesztője. Megtalált helyed címmel 2013-ban jelent meg kritika- és tanulmánykötete.

Takács Gábor
Szerkesztő, kritikus. 1987-ben született Nyíregyházán, mesterdiplomáját a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarán szerezte. Az utóbbi 15 évben több online portálon jelentek meg írásai a fantasztikus irodalomról és filmről, jelenleg a Próza Nostra és az Ekultura.hu munkatársa. A Világok Találkozása rendezvénysorozat társszervezője, valamint az SFF Vektor nevű kezdeményezés ötletgazdája és koordinátora. Budapesten él, a GABO Könyvkiadóban dolgozik ekönyv- és felelős szerkesztőként. Szabadidejében science fiction könyvek olvasása és különböző szempontú elemzése mellett újabban szobanövények gondozásával foglalkozik.
A díj tanácsadó testületének harmadik tagja Szilárdi Réka.
A Zsoldos-család képviselője

Zsoldos Dávid
Kulturális menedzser és médiaszakember, a Papageno alapító-ügyvezetője. 1975-ben Budapesten született, Zsoldos Péter harmadik gyermekeként. A Zeneakadémián zongoraművészként és zenetörténészként diplomázott, alapítója volt a Fideliónak, a Klasszik Rádiónak és a Müpa Magazinnak, számos produkcióban vett részt a Sziget Fesztiváltól a Primissima Gálaestekig. A Müpa zenei szerkesztője, az Operaház tanácsadója, a Magyar Zenei Tanács elnökségi tagja, rendszeres előadója a hazai kulturális menedzsment-képzéseknek. A Jeunesses Musicales International alelnökeként és az Európai Zenei Tanács elnökségi tagjaként két jelentős nemzetközi szervezet munkájában is részt vesz.